Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz?

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz?

Chciałbym państwu przedstawić kilka uwag przed pierwszym obozem naszego dziecka, poniżej chce zwrócić uwagę na wszystkie aspekty tego wyjazdu


Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na zaradnego człowieka. Im wcześniej zaczniemy rozwijać w dziecku samodzielność, tym łatwiej będzie mu w późniejszym, dorosłym życiu. Wielu rodziców stara się od najmłodszych lat rozwijać w dzieciach zaradność m.in. wysyłając je na letnie kolonie. Czy wakacje bez rodziców obudzą w naszym dziecku samodzielność? Wszystko zależy od charakteru dziecka oraz nastawienia rodziców. Jeśli wreszcie zdobędziesz się na poważny krok, jakim jest kilkudniowa rozłąka z dzieckiem, być może sam dostrzeżesz, jak świetnie twoje dziecko radzi sobie bez ciebie. Mówimy, jakie korzyści przynosi wysłanie dziecka na obóz.
Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonie?
Jedyną, oczywistą zaleta, jaką rodzice dostrzegają w wysłaniu dzieci na kolonie, są walory wypoczynkowe takiego przedsięwzięcia. Tymczasem krótkie wakacje bez rodziców przyniosą naszym pociechom wiele więcej korzyści. Kolonie rozwiną w twoim dziecku następujące cechy:
Samodzielność - z dala od rodzinnego domu, nakazów i poleceń rodziców, dzieci uczą się samodzielnego myślenia i działania, np. w co mają się ubrać, a co ważniejsze, nikt im w tym nie pomaga lub nie robi tego za nie. Na obozie dziecko uczy się zatem samodzielnie wykonywać podstawowe czynności, w których tak często wyręczają je rodzice.
Podejmowanie decyzji - będąc na obozie twoja pociecha uczy się także podejmowania decyzji. Nikt nie decyduje za nie w co ma się ubrać, co i w jakich proporcjach zjeść itp. W domu nie zawsze dopuszczamy dziecko do głosu, a co dopiero słuchamy jego zdania.
Ponoszenie konsekwencji - podejmując samodzielnie decyzję nasze dziecko uczy się ponosić konsekwencje swojego postępowania. Jeśli np. pierwszego dnia koloni roztrwoni swoje kieszonkowe, do końca pobytu będzie mieć pretensje tylko do siebie.
Asymilacja społeczna - Obóz to najlepsze miejsce, dzięki któremu nasze dziecko nauczy się współżyć z rówieśnikami. Życie w grupie pokaże mu, jak skutecznie komunikować się z innymi.
Śmiałość - na wakacjach bez rodziców dziecko rozwija w sobie również śmiałość. Jest zmuszone do obcowania z rówieśnikami, a zatem musi nawiązywać kontakty, rozmawiać oraz rozwiązywać konflikty.
Ciekawość świata - dzięki koloniom nasze dziecko poszerza horyzonty: poznaje dzieci z różnych środowisk, nowe pasje, zainteresowania. Dzięki kontaktom z rówieśnikami kształtuje swój światopogląd.

Ważny jest też aspekt czysto sportowy:
Podczas 8 dniowego wyjazdu nasi mali piłkarze odbędą aż 15 jednostek treningowych, podczas których będą podnosić swoje umiejętności, co bardzo ważne, w wieku którym się znajdują podnoszenie walorów piłkarskich jest bardzo szybkie i w bardzo krótkim czasie można zauważyć ogromny progres. W wieku 4-6 lat sama koordynacja ruchowa może się poprawić aż o 50% wciągu miesiąca treningów. 15 jednostek treningowych wciągu 8 dni to tyle co wykonujemy podczas 5 tygodni treningów w normalnym okresie treningowym.


 

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości